CRI (A) - Sınıf Yetkisi Öğretmenliği

Kursun Amacı

Tek pilotlu çok motorlu uçaklarda en az 500 saat uçuşu olan pilotları CRI(A) olarak eğitmektir. Kurs adayı bu tip uçaklarda teorik bilgi eğitimi, uçuş eğitimi ve sentetik uçuş eğitiminde eğiterek, eğitici olmasını sağlamaktır.

JAR-FCL 1.375 SINIF İNTİBAK ÖĞRETMENİ SERTİFİKASI (TEK PİLOTLU UÇAKLAR):

CRI (SPA) lisansı sahipleri, tek pilota sertifikalı uçaklarda lisans sahibi kişilere tip ve sınıf intibakı vermeye yetkilidir. Lisans sahibi (CRI) yetkisine bağlı olarak tek veya çok motorlu uçaklarda eğitim verdirmektir. (JAR -FCL 1.310 (a) )

Kursa Katılım Şartları

ÇOK MOTORLU UÇAK ŞARTLARI
Çok motorlu uçaklarda CRI (SPA) sertifikası almak için başvuran adaylar aşağıdaki şartlara sahip olmalıdır.

Uçak pilotu olarak en az 500 saat uçak uçuşu.
10 saati son 12 ay içinde uçulmuş olmak şartıyla, sınıf veya tip eğitimi vereceği uçakta PIC olarak en az 30 saat uçuşa sahip olmalıdır.
Onaylı bir FTO veya TRTO' da uçakta veya yetkili bir öğretmen tarafından uçuş simülatöründe en az 5 saat uçuş eğitimi alarak onaylı kursu tamamlamış olmalı.

TEK MOTORLU UÇAK ŞARTLARI
Tek motorlu uçaklarda CRI ( SPA ) sertifikası almak için başvuran adaylar aşağıdaki şartlara sahip olmalıdır.

Uçak pilotu olarak en az 300 saat uçak uçuşu10 saati son 12 ay içinde uçulmuş olmak şartıyla sınıf veya tip eğitimi vereceği uçakta PIC olarak en az 30 saat uçuşa sahip olmalıdır.
Onaylı bir FTO ve TRTO' da uçakta veya yetkili bir öğretmen tarafından uçuş simulatöründe en az 3 saat uçuş eğitimi alarak onaylı kursu tamamlamalıdır.
JAR – FCL 1.330 Appendix 1 ve Appendix 2' nin 1, 2, 3, 4 ve 7. kısımlarına ve JAR – FCL 1.345' e göre yapılmış yetenek testini geçmiş olmalıdır.

MİNİMUM YAŞ
Asgari 18 yaşını doldurmuş olmak

EĞİTİM SEVİYESİ
En az lise veya dengi okul mezunu olmak (Havayolu, şirketleri başvuru koşulu olarak 4 yıllık Lisans mezuniyeti şartı aramaktadır)
İleri seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak
Eğitimi takip edebilecek seviyede yeterli matematik, fizik bilgisine sahip olmak

SAĞLIK ŞARTLARI
SHGM tarafından yetkilendirilmiş hastanelerden alınmış, 1.sınıf sağlık raporu almak
(http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/pdf/saglik_birimi/yetkili_saglik_kuruluslari.pdf)